Program Kolping Moldova 2013

Programul Asociației Kolping Moldova – 2013
Centrul de greutate al acțiunilor Kolping din anul 2013 va fi comunitatea locală. Situația economică de criză, lipsa resurselor materiale și umane care să dezvolte un program elaborat și stufos de acțiuni ne îndeamnă la cumpătare.
La Consiliul director al asociației din Bacău, 2 februarie 2013, am stabilit împreună câteva acțiuni regionale dar asumate ca și organizare de către asociațiile locale.
Astfel s-au stabilit următoarele acțiuni la nivel regional:
• 22 Martie – Faraoani, Întâlnire de formare spirituală pentru tineri
• 23 Martie – Valea Mare, Calea crucii pe dealul Ciciola
• 13 Aprilie – Valea Mare, Cupa Kolping la ping pong.
• 13-19 Mai – Săptămâna voluntarului Kolping. Acțiuni de voluntariat în fiecare comunitate locală.
• 4-6 octombrie – Slănic Moldova, Seminar de formare pentru simpatizanții Kolping.
• 19 octombrie – Adjud, Futsal Kolping Cup 2013
• 26 octombrie – Bârlad, Consiliu Director Kolping Moldova
• 14-16 noiembrie – Brașov, Sfințirea extinderii Kolpinghaus Brașov/Concursul acțiunilor de voluntariat.
• 7 decembrie – Bacău, Adunarea Generală Kolping Moldova, Ziua Adolph Kolping(1813-2013), 200 de ani de la naștere

Comunitățile locale vor decide împreună cu parohia un program de activități care să vină în sprijinul programului pastoral local.

Consiliul Director recomandă 4 acțiuni pentru programul local:

1. Parteneriat și schimb de experiență cu o altă familie Kolping de la nivel regional, național sau internațional.
2. O conferință cu temă de interes comun: Ex. Anul credinței, Familia astăzi, etc.
3. Săptămâna de voluntariat Kolping 13-19 Mai.
4. Găzduirea unei acțiuni regionale.